Контрольовані іноземні компанії (КІК). Звітність КІК. Як адаптуватись до нових правил? Частина 1

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Підготовлено:

Ольга Мироненко, Департамент ТЦО

 

Поняття контрольованої іноземної компанії (КІК) визначено в Податковому кодексі України та стало особливо актуальним на сьогодні.

Цілі впровадження правил КІК?

Метою правил КІК є перешкоджання переміщенню прибутку з України в іноземні юрисдикції, в основному з низьким рівнем оподаткування.

Податкові резиденти України повинні звітувати про свої іноземні компанії та, в певних випадках, сплачувати податки з нерозподілених прибутків КІК.

Кого це стосується?

Податкових резидентів України – Фізичних або Юридичних осіб, що володіють або контролюють такі КІК.

КІК визнаються юридичні іноземні особи будь-якої іноземної юрисдикції або утворення без юридичного статусу (трасти, партнерства, фонди), в яких податкові резиденти України володіють:

 • часткою в КІК більше ніж 50% або
 • часткою в КІК більше ніж 10% за умови, що сумарна частина володіння декількома українськими резидентами в КІК перевищує 50% або
 • одноособово або з іншими пов’язаними особами-резидентами України здійснює контроль над КІК.

Під фактичним контролем мається на увазі, зокрема, що контролююча особа надає обов’язкові для виконання вказівки органам управління КІК; управляє банківським рахунком КІК або має можливість його блокування; має доручення від КІК строком понад 1 рік на здійснення суттєвих угод, без попереднього узгодження з КІК; при відкритті рахунку КІК контролююча особа вказується як бенефіціар.

Доводити факт здійснення фактичного контролю за КІК покладено на податкові органи.

Які зобов’язання покладаються на контролера КІК?

Контролюючі особи зобов’язані:

 • розрахувати скоригований прибуток КІК (прибуток КІК визначається відповідно до даних неконсолідованої фінансової звітності кожної КІК за відповідний календарний рік, (складеної за місцевими стандартами або МСФЗ);
 • подавати Звіт про КІК одночасно з поданням декларації про майновий стан та доходи для фізичної особи – контролера, податкової декларації з податку на прибуток підприємств для юридичної особи – контролера за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку;
 • до звіту про КІК в обов’язковому порядку додавати завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік;
 • подавати Повідомлення про кожну зміну частки участі в КІК або початок/закінчення здійснення фактичного контролю за КІК, ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах.

Крім того, за запитом контролюючих органів необхідно подати:

 • пояснення щодо КІК
 • Документацію щодо проведених КІК контрольованих операцій згідно ст. 39 ПКУ
 • аудиторський висновок, у разі сумніву податкових органів в достовірності фінансової звітності КІК

За який період та коли вперше подавати Звіт про КІК?

Звітним (податковим) періодом для цілей оподаткування прибутку КІК є календарний рік або звітний період, що закінчується протягом календарного року.

Першим звітним періодом для звіту про КІК є 2022 рік (у разі якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Перший звіт можна подати у 2024 році одразу за 2022 та 2023 рік. (п .54 Перехідних положень ПКУ).

Який обсяг інформації розкривається у звіті по КІК?

 1. Найменування КІК, адреса, організаційно – правова форма, номер державної реєстрації;
 2. Розмір частки, якою володіє контролююча особа в КІК;
 3. Структура володіння в разі опосередкованого володіння КІК;
 4. Інформація про розмір доходу (виручки) від реалізації товарів (послуг) КІК, прибутку від операційної діяльності та прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності КІК;
 5. Розрахунок скоригованого прибутку КІК;
 6. Інформацію про підстави звільнення від оподаткування КІК;
 7. Суми дивідендів, отриманих КІК прямо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб від українських юридичних осіб;
 8. Суми прибутку КІК, фактично виплачені на користь контролюючої особи;
 9. Список операцій КІК з пов’язаними нерезидентами, нерезидентами низькоподаткових юрисдикцій і особливих ОПФ з Переліків КМУ №1045 та №480;
 10. Кількість працюючих в КІК, станом на кінець звітного (податкового) року;
 11. Інформація про суми прибутку КІК, отриманого від постійного представництва.

У разі неможливості забезпечити складання фінансової звітності КІК і / або розрахувати скоригований прибуток КІК до граничного терміну подання річної декларації про майновий стан та доходи або декларації з податку на прибуток, контролююча особа подає Звіт в спрощеній формі, із зазначенням інформації зазначеної вище в п.1-п.3. При цьому повний звіт про КІК подається до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

Чи завжди потрібно подавати Звіт про КІК?

Звіт подається навіть при наявності «сплячих» КІК, а також у разі наявності підстав для звільнення від оподаткування КІК, від’ємного значення прибутку КІК до оподаткування.

Як розрахувати скоригований прибуток КІК та підстави для звільнення від оподаткування КІК розповімо в наступній статті. Чекаємо.

 

 

Залишились питання з ТЦУ? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

  Leave your contacts, we will call you back in 5 min!

   Leave your details and we will contact you shortly

   KyivDniproKam'yansʹke
   Написать в
   Viber