Аудит комунальних підприємств

Підготовлено:

Ганна Заказнова, помічник аудитора Департаменту аудиту, МСФЗ та консалтингу

 

Останнім часом ми мали неодноразові звернення від керівництва комунальних підприємств, які не могли визначити, чи  підлягає обов’язковому аудиту їх річна фінансова звітність за 2018 рік?

 

Розглянемо дане питання детальніше.

Отже, відповідно до норм Закону України № 2164-VIII від 05.10.17, яким внесено зміни до статті 14 Закону України  №996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», обов’язковий аудит проводиться у таких випадках:

 

 

Прикладами суб’єктів природних монополій є такі підприємства, як комунальні підприємства (діяльність із розподілу газу, води, тепло- та електроенергії), аеропорти, морські порти та інші. Проте, не всі суб’єкти природних монополій діють саме на загальнодержавному ринку.  

Для того, щоб це дізнатися, потрібно перевірити, чи є підприємство у Зведеному переліку суб’єктів природних монополій на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України. ПЕРЕВІРИТИ

У разі, коли у Зведеному переліку вказано, що територія діяльності суб’єкта природних монополій – «Територія України» (стовпчик 8 переліку) – таке підприємство є суб’єктом природних монополій на загальнодержавному ринку, та має здійснювати  аудит річної фінансової звітності за 2018 рік.

 

Звертаємо також увагу, що відповідно до вимог ч.3 ст.90 Господарського кодексу України  мають оприлюднювати річну фінансову звітність (у т.ч. консолідовану) за останні три роки та аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності (у т.ч. консолідованої) наступні господарські товариства:

  • у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, а також господарське товариство, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого належать господарському товариству, частка держави в якому становить 100 відсотків, у строки та в порядку, визначені Кабінетом Міністрів України.
  • у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді, а також господарське товариство, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого належать господарському товариству, частка територіальної громади в якому становить 100 відсотків, у строки та в порядку, визначених відповідною місцевою радою.

У випадку, коли підприємство відповідає вищезазначеним критеріям, необхідно розглядати відповідні законодавчі норми Кабінету Міністрів України або місцевої ради.

 

Отже,  на нашу думку, у разі, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • територія діяльності суб’єкта природних монополій не є загальнодержавною,
  • такий суб’єкт не є підприємством, що становить суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів) або публічним акціонерним товариством,
  • суб’єкт господарювання не підпадає під вимоги ч.3 ст.90 ГКУ

річна фінансова звітність такого підприємства за 2018 рік не підлягає обов’язковому аудиту.

 

Стосовно проведення обов’язкового аудиту річної фінансової звітності комунального підприємства починаючи із 2019 року та у подальшому, на нашу думку, суб’єкту необхідно додатково з’ясувати, чи відноситься він до категорії середнього або великого (яке не є емітентом цінних паперів) підприємства у розумінні норм ЗУ №996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». При виконанні такої умови проведення аудиту за 2019 рік буде обов’язковим.

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

 

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

    Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

      Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

      КиївДніпроКам'янське
      Написать в
      Viber