Чому Вам потрібен аудитор?

Роботу великих підприємств можна описати наступним чином: є інвестор, на гроші якого найманий персонал утворює додану вартість, яка розподіляється у вигляді заробітної плати для робітників компанії та дивідендів для інвестора. Даний розподіл відбуваєтсья на основі фінансової звітності, яка готується найманим персоналом (генеральним директором, головним бухгалтером або фінансовим директором).

За законом підприємства зобов’язані складати фінансову звітність, за підписом директора та головного бухгалтера, користувачами якої є власники, контролюючі органи. Користувачами також можуть бути інші особи, у окремих випадках (напр. ПАО зобов’язані публікувати звітність на спеціальному сайті, а інші підприємства можуть надавати звітність у банк для отримання кредиту тощо).

Якщо директора повинні складати та публікувати фінансову звітність, то, відповідно, повинна бути система правил, що регулюють процес підготовки та надання фінансової звітності. Без правил значно збільшиться ризик використання сумнівними директорами такої політики та практики, яка буде надавати нереалістичне уявлення про фінансовий стан компанії. Крім того, значно збільшується ризик того, що фінансова звітність однієї компанії не буде порівнянною з фінансовою звітністю інших компаній. Такі ризики підривають довіру до фінансової звітності зі сторони користувачів. Проблеми маніпулювання та приховування не зникають навіть за умовами жорсткого регулювання.

Існує також проблема порівнянності, оскільки бухгалтерський облік – не точна дисципліна. При складанні фінансової звітності. При складанні фінансової звітності неминуче використовуються суб’єктивні судження та оцінки (наприклад, у відношенні зносу), які ускладнюють порівняння. Більш того, абсолютно ідентичних компаній не існує, а прийнята ними облікова політика може варіюватися на законних умовах.

Тому для підтвердження  достовірності фінансової звітності проводять незалежні аудиторські перевірки. Навіть одноосібні підприємства та товариства за необхідністю також можуть аудиювати свою фінансову звітність.

Акціонери компанії повинні обрати кваліфікованого та незалежного фахівця або, частіше за всього, фірму, яка надає аудиторські послуги. Як це зробити? Дізнайтеся у покроковому керівництві: «Як обрати найкращу аудиторську фірму».

Основний обов’язок аудиторів – надати висновок про те, чи виконує, на їх думку, фінансова звітність свої функції, тобто чи надає вона користувачам достовірне та повне уявлення про фінансові результати, фінансовий стан та рух грошових коштів, а також чи відповідає вона вимогам правил бухгалтерського обліку. Щоб аудитори мали змогу сформувати таку думку, вони повинні ретельно вивчити річну фінансову звітність компанії та підтверджуючі матеріали.

Висновок аудиторів повинен бути включений до фінансової звітності, яка розсилається акціонерам.

Усі взаємозв’язки між акціонерами, директорами та аудиторами, що описані вище ми зобразили схематично.

Акціонери назначають директорів для управління компанією від їх імені. Директори повинні звітувати щорічно перед акціонерами, головним шляхом надання фінансової звітності, про результати діяльності компанії, її фінансовий стан та рух грошових коштів. Для підвищення довіри до звітності акціонери назначають також аудиторів, які аналізують звітність та висловлюють думку про її достовірність.

Але чому не можна отримати довіру користувачів фінансової інформації без залучення аудитора?


По-перше, різні інтереси віповідальної сторони та інвестора. При керуванні бізнесом директор найчастіше орієнтується на такі параметри оцінки бізнесу, які відповідають його власній уяві про результати діяльності і особистим інтересам, але не обов’язково є показовими для зовнішніх користувачів. Володіючи всією конфіденційної інформацією, він перебуває у вигідному положенні в частині задоволення власних інтересів. Робота аудитора якраз спрямована на аналіз всієї внутрішньої інформації.

По-друге, значна кількість припущень, довільних оцінок, зроблених управлінським персоналом приховані у рядках фінансової звітності. На відміну від Міжнародних стандартів фінансової звітності, національна практика складання дозволяє в повному обсязі розкривати внутрішню інформацію, використовувати велику кількість статей, до яких застосовуються суб’єктивні оцінки. Це може вплинути на якість рішень, що приймаються інвестором.

По-третє, недостатні знання національних стандартів. Щороку вступає в силу 2-3 нових стандарту бухгалтерського обліку. На практиці очевидна недостатність часу для усвідомлення і правильного застосування правил. Будь-який відступ від стандарту – це можлива причина інвестиційної помилки. Чи має місце такий відступ у Вашій звітності, найчастіше може сказати тільки незалежна особа, яка має відповідну професійну кваліфікацію.

Якщо ж у вас є побоювання, що звернення до аудитора може понести негативні наслідки, Ви повинні знати, що вимоги до професійної етики аудитора описані в Кодексі етики професійних бухгалтерів і аудиторів України. Обов’язкове дотримання наступних принципів:

 • Чесність
 • Об’єктивність
 • Професіональна компетентність
 • Конфіденційність
 • Професіональна поведінка.

[Дана стаття складена з використанням матеріалів книги: “Фінансовий менеджмент та управлінський облік для керівників та бізнесменів” Е. Маклейні, П. Етрил, 2012 р.]

 

Якщо виникне необхідність в оцінці якості, повноти та правильності складання

Вашої фінансової інформації телефонуйте до “Аудит-Інвест”!

 

МИ ГОТОВІ ЗАПРОПОНУВАТИ ВАМ:

Дізнайтеся першим!
Підпишіться на розсилку і отримуйте
тільки найкориснішу інформацію для вашого бізнесу!
Підписатися

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber