Оподаткування новорічних подарунків

Підготовлено:

Ірина Швець,  Бухгалтер-експерт, консультант  з питань заробітної плати, Департамент аудиту, МСФЗ і консалтингу

 

Наближається пора новорічних свят, розповсюдженою практикою  привітання роботодавцем своїх працівників – є дарування новорічних подарунків.

Не так часто доводиться бухгалтеру відображати цю операцію в бухгалтерському обліку. А враховуючи неоднозначність наданих податківцями консультацій та внесення змін до ПКУ з цього питання, які вступили в дію в цьому році, не зайвим буде переглянути правильність оподаткування та відображення подарунків у звітності.

З оподаткуванням яких подарунків найчастіше можна стикнутися на практиці?

  • подарунки для працівників
  • подарунки для дітей працівників
  • подарункові сертифікати

Документальне оформлення

Для видачі перелічених подарунків необхідно підготувати наказ, в якому вказується до якого свята будуть даруватися подарунки, їх вартість, а також обов’язково вказується перелік працівників, які будуть їх отримувати. Крім того, складається відомість на видачу подарунків чи подарункових сертифікатів та акт на їх списання  з рахунку  28 «Товари» чи субрахунок 209 «Інші матеріали» в довільній формі.

При видачі подарунків дітям працівників в наказі прописується граничний вік дитини, яка має право на отримання подарунку (на підставі СКУ ця межа складає 18 років), додатково вказується ПІБ дитини, її вік, та додається копія свідоцтва про народження.

В відомості на видачу рекомендуємо вказувати ПІБ працівника, а не дитини (щоб уникнути відображення в звіті 1ДФ індивідуального податкового номеру дитини).

ПДФО та військовий збір

До складу загального місячного оподаткованого доходу платника податку не буде включатися вартість подарунка працівнику (дитині) чи подарункового сертифіката – в частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі  (п 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 НКУ).

В 2019 році ця межа складає 1 043,25 грн.

Якщо вартість подарунку буде перевищувати встановлену межу, оподатковуватись ПДФО буде тільки сума перевищення. При чому ця сума буде класифікуватися, як додаткове благо (дохід в не грошовій формі) і до бази оподаткування обов’язково треба застосувати натуральний коефіцієнт 1,2195 (п. 164.5, п.п. 164.2.17 НКУ).

Окремо нагадуємо про звільнення від оподаткування подарунків для дітей працівників у разі видачі їх профспілковою організацією або державними організаціями на підставі Закону № 2117 від 30.11.2000р., але в такому випадку, повинні виконуватися наступні умови:

  • по-перше, чітко визначений період дії цього Закону – з 15 листопада поточного року по 15 січня наступного;
  • по-друге, вартість подарунку не повинна перевищувати 8 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня звітного податкового року (153,68 грн.);
  • по-третє, визначено які саме повинні бути подарунки: набори товарів, які містять лише кондитерські вироби, іграшки вітчизняного виробництва та фрукти.

З оподаткуванням військовим збором все просто. Оподатковуватись буде вартість подарунку чи подарункового сертифікату, яка оподатковується ПДФО (ст.163, пп.1.2 п. 16-1 підрозділ 10 розділ ХХ ПКУ). При цьому застосовувати коефіцієнт для бази оподаткування військовим збором не потрібно.

У податковому звіті ф.1-ДФ новорічні подарунки, вартість яких не перевищує межу 1043,25 грн., зазначаються з ознакою доходу «160», сума перевищення відображається, як додаткове благо, з ознакою доходу «126». В розділі II в рядку «Військовий збір» відображається, як неоподатковувана сума подарунку, так і оподатковувана.

Зверніть увагу, що утримання ПДФО та ВС з суми доходу у не грошовій формі, за рахунок іншого доходу, у тому числі із заробітної плати працівника, законодавством не передбачено.

Утримання податків необхідно відобразити в бухгалтерському обліку в  день  видачі подарунків (сертифікатів) та перерахувати утримання до бюджету на протязі трьох банківських  днів (пп. 168.1.2ПКУ).

ЄСВ

Законом України №2464 ст.7 визначено, що базою оподаткування ЕСВ – є заробітна плата за видами виплат, у т.ч. в натуральній формі. Єдиний документ, який деталізує фонд оплати праці – це Інструкція №5. Відповідно до п.п 2.3.2 п.2.3 розд. 2 Інструкції №5 новорічні подарунки та подарункові сертифікати належать до додаткового фонду оплати праці, тому на їх вартість буде нараховуватись 22%.

Винятком будуть новорічні подарунки, видані для дітей працівників, так як вони звільняються від нарахування ЄСВ на підставі п.8 розд. II Порядку №1170.

ПДВ

Видача новорічних подарунків (подарункових сертифікатів) класифікується як поставка товарів, а отже є об’єктом оподаткування ПДВ згідно п.185.1 ПКУ. Дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата видачі подарунків. А ось база для нарахування податку буде не нижче ціни їх придбання (абз.2 п.188.1 ПКУ), оскільки передаються подарунки на безоплатній основі.

Податок на прибуток

ПКУ не передбачено податкової різниці, яка виникає при операціях з безоплатної  роздачі новорічних подарунків фізичним особам. Тому незалежно від обсягу річного доходу платника податку на прибуток мають право врахувати витрати на придбання і видачу новорічних подарунків при визначені об’єкта оподаткування.

Впевнені, що інформація викладена в нашій статті, буде корисною для Вас та зменшить час пошуку законодавчої бази для відображення в бухгалтерському обліку отриманих працівниками подарунків.

Нехай Новий рік принесе Вам багато подарунків та приємних сюрпризів!

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

Дізнайтеся першим!
Підпишіться на розсилку і отримуйте
тільки найкориснішу інформацію для вашого бізнесу!
Підписатися

    Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

      Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

      КиївДніпроКам'янське
      Написать в
      Viber