«Я помилок не боюся, якщо треба – виправлюся!» … або як правильно виправити помилкові записи у Книзі обліку доходів ФОП

Підготовлено:

Лісовська Ольга, аудитор Департаменту аудита, МСФЗ та консалтингу ТОВ АФ Аудит-Інвест

 

Ми з Вами вже звикли, що податкове законодавство не містить впорядкованих роз’яснень по питанням, які виникають в ході ведення платником податків господарської діяльності. Спробуємо розібратися з одним із них.

 

Відповідно до п. 296.1.1 ст. 296 Податкового кодексу України фізичні особи – підприємці, платники  єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, зобов’язані вести Книгу обліку доходів. Порядок ведення Книги затверджений Наказом МФУ № 579 від 19.06.2015 р.

Згідно з Порядком №579 Книга ведеться в паперовому або електронному вигляді за вибором платника податку. У разі обрання платником податку ведення Книги в паперовому вигляді, згідно з п.3 Порядку, записи у Книзі виконуються  розбірливо чорнилом темного кольору або пастою кулькових ручок, у разі внесення виправлень новий запис засвідчується підписом платника податку.

 

Більше інформації про те, як саме виправляти помилки у Книзі обліку доходів немає. Тому на сьогодні залишаються актуальними питання:

 • Яким чином відкоригувати запис в Книзі, який містить помилки?
 • Як саме повинен виглядати новий запис?
 • Як коректно засвідчити підписом такі виправлення?

 

На нашу думку, існує два шляхи виправлення помилок. Розберемо кожний з них.

 

1. При виправленні помилок можливо скористатися загальними правилами виправлення помилок в бухгалтерському обліку, прописаними в пункті 4.2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом МФУ №88 від 24.05.1995 р. А саме, помилки в первинних документах, що створені ручним способом, виправляються способом «червоного сторно», відповідно до якого неправильний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Закреслення здійснюється однією рискою так, щоб можна було прочитати виправлене.

Головне при цьому:

 • надписаний правильний текст або цифри повинні бути розміщені у відповідних стовбцях Книги доходів;

(Наприклад, якщо ви виправляєте значення стовбця 2 «сума, грн. коп.», то правильна цифра повинна бути надписана зверху над закресленою невірною сумою у цьому ж стовбці, а не у стовбці зліва або справа).

 • якщо виправлення змінили суму доходу, то потрібно внести також зміни до підсумкових рядків за місяць, квартал та рік;
 • підпис ФОП, який засвідчує зміни, можливо розміщувати в будь-якому місті, справа чи зверху поряд з виправленими рядками – немає значення;
 • якщо на одній сторінці було виправлено декілька рядків, можливо передбачити одне засвідчення за підписом та печаткою (при наявності) платника єдиного податку з надписом, наприклад, «Виправленням в рядках №5,6,7 та 8 – вірити».

 

2. Існує інший спосіб виправлення помилок.

Проте, зі свого боку, рекомендуємо бути уважними із застосуванням цього способу, і не використовувати його, якщо помилки виправляються за минулі роки, наприклад, за 2017 р., а на календарі вже вересень 2019 р. Чому? Щоб зайвий раз не привертати увагу до помилки, та на дату її виявлення.

Так, після останнього запису у Книзі доходів робиться новий запис – коригуючий:

 • в стовбці 1 вказується та дата, коли була допущена помилка;
 • стовбцях 2 – 8 нового запису зазначається сума помилки. При цьому, якщо помилка збільшує суму доходу, то сума помилки зазначається зі знаком «+», якщо зменшує – то зі знаком «-». Цей новий запис коригує помилковий запис, який раніше був відображений у Книзі обліку доходів, до вірного значення;
 • після коригуючого запису відображаються нові рядки з підсумками за місяць, квартал та рік періодів, в якому були внесені виправлення;
 • нові записи засвідчуються підписом платника.

 

Додатково, рекомендуємо при виправленні помилки складати довідку довільної форми, де описати помилку та причину її виникнення. Це допоможе, через деякий час після виправлень, згадати, чому саме були зроблені таки зміни та проведено новий коригуючий запис.

 

Головне –  пам’ятайте!

Який з шляхів Ви б не обрали, підсумки у Книзі обліку доходів у розрізі доходів за відповідні звітні роки, повинні відповідати показникам Декларації платника єдиного податку.

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

 

Дізнайтеся першим!
Підпишіться на розсилку і отримуйте
тільки найкориснішу інформацію для вашого бізнесу!
Підписатися

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber