Важливі зміни в оформленні ТТН

Підготовлено:

Наталія Колпакова, аудитор Департаменту аудиту, МСФЗ та консалтингу

 

Всім відомо, що велика увага при податкових перевірках приділяється оформленню первинних документів. Одним з таких документів є товарно-транспортна накладна (далі по тексту – ТТН). Практика податкових перевірок свідчить про особливе ставлення податківців до цього документу. Так, фіскальний підхід є таким, що ставить під сумнів реальність господарських операцій з поставки ТМЦ за відсутності ТТН, або при оформленні ТТН з помилками. Натомість судова практика, що склалася, надає такі висновки:

 •  ТТН підтверджує надання послуг з перевезення ТМЦ;
 • відсутність ТТН не є безумовною підставою ставити під сумнів здійснення господарських операцій.

Таким чином, цілком логічні зміни, які внесені Наказом Мінінфраструктури №413 від 03.06.2019 р. до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, що затверджені Наказом Мінтранспорту України №363 від 14.10.1997р., із змінами та доповненнями) (далі за текстом – Правила №363), та які ми розглянемо далі. Зміни набрали чинності з 12.07.2019р.

 

Найголовніше, на що хочемо зосередити Вашу увагу – це зміни, які відбулися в оформлені ТТН.

 

1. Насамперед, змінилося значення поняття ТТН

Відтепер ТТН – це перш за все документ для перевезень та підстава для розрахунків за транспортні послуги.
Відповідно до нової редакції терміну (розд. 1 Правил № 363):

«Товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені цими Правилами».

 

2. Відбулися зміни в оформленні бланку документу ТТН:

 • форма ТТН наведена у додатку 7 Правил №363,
 • реквізитів на бланку стало менше. Так, не потрібно проставляти підпис бухгалтера (відповідальної особи вантажовідправника), підпис особи, який дозволив відпустку вантажу. А в заголовній частині ТТН відсутні такі поля:
 • «Переадресування вантажу»,
 • «Відпуск за довіреністю вантажоодержувача»,
 • «Вантаж наданий для перевезення у стані, що ___ правилам перевезень відповідних вантажів, номер пломби (за наявності)»,
 • «Транспортні послуги, які надаються автомобільним перевізником»,
 • підприємство може розробити свою, більш зручну для заповнення форму ТТН, передбачивши в ній наявність обов’язкових реквізитів, які наведені в абз. 2 пункту 11.1 глави 11 Правил №363. Не забудьте затвердити таку форму ТТН Наказом по підприємству!

 

3. Про що ще доцільно знати:

 • оформлення перевезень вантажів ТТН здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля,
 • ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) відтепер лише у 3 примірниках (раніше – у 4-х).
 •  якщо ТТН оформляється в паперовій формі, то всі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.

 

4. Можливість оформлення ТТН в електронній формі

Дуже цікава новація сьогодення – це оформлення ТТН в електронній формі, або скорочено е-ТТН.

Звертаємо увагу на те, що при використанні е-ТТН, всі супровідні документи мають бути оформлені також в електронній формі.

При цьому водій (експедитор) повинен мати при собі один паперовий примірник ТТН, який має бути підписаний Замовником (вантажовідправником) та призначений для пред’явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Процес впровадження е-ТТН відображає сучасні тенденції бізнесу в його прагненні перейти на електронний документообіг та звільнитися від купи паперових документів. Тому введення електронної форми ТТН – це є прогресивним моментом, однак поки що на сьогодні, на нашу думку, застосування е-ТТН на практиці буде викликати деякі складнощі для учасників транспортного процесу.

 

Джерела:

Наказ Мінінфраструктури №413 від 03.06.2019 р. «Про затвердження змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортном в Україні».
Наказ Мінтранспорту України №363 від 14.10.1997р. «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні».

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться с нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

 

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber