Творчий бухгалтерський облік

«Кручу-верчу … поліпшити показники хочу!»

Що поганого, якщо у Вашій компанії працює «творчий» фін. директор або бухгалтер? Як це може спотворити звітність, що в результаті катастрофічно відіб’ється на роботі компанії.

Дізнайтеся, чому Вашим співробітникам іноді так хочеться «творити» і як вони це роблять.

Директора деяких компаній використовують особливі методи обліку або оформляють угоди таким чином, щоб власники, інвестори, кредитори отримували позитивне уявлення про фінансовий стан компанії, а не повну картину.

Ця практика має назву творчого бухгалтерського обліку і представляє серйозну проблему для користувачів фінансової інформації і для суспільства в цілому. Тому, незважаючи на наявність правил бухгалтерського обліку, якість звітності іноді викликає певну стурбованість у власників бізнесу.

ЩО СПОНУКАЄ ВАШИХ ПІДЛЕГЛИХ ЗАЙМАТИСЯ ТВОРЧИМ БУХОБЛІКОМ?

Вони займаються цим виходячи з бажання:

 • обійти обмеження (наприклад, показати прибуток, достатній для виплати дивідендів);
 • уникнути певних заходів впливу з боку органів влади (наприклад, підвищеного оподаткування надмірної прибутку);
 • приховати невдалі управлінські рішення;
 • досягти цільових рівнів виручки або прибутку і тим самим забезпечити виплату директорам бонусів за результатами роботи;
 • залучити новий акціонерний або позиковий капітал, показавши, що у компанії хороше фінансове становище;
 • виправдати очікування великих інвесторів щодо прибутковості.


БРУДНА ПРАКТИКА: ЯК КОМПАНІЇ ПІДТАСОВУЮТЬ ЦИФРИ

МЕТОДИ творчого бухгалтерського обліку:

Фіктивний продаж: телекомунікаційні компанії продають один одному не використовувану ними ємність оптичних ліній зв’язку, щоб збільшити виручку в звітах про прибутки і збитки. Приклад – компанія Global Crossing.

Забивання дистриб’юторських каналів: компанії викидають на ринок більше продукції, ніж її дистриб’ютори в змозі продати, штучно збільшуючи свої продажі. Також цей прийом називають завантаженням торгівлі (trade loading).

Кругові схеми: цей прийом, який використовувала компанія Enron, також називають зустрічними продажами (in-and-out trading). Два або більше трейдера одночасно купують і продають один одному електроенергію за одну і ту ж ціну. Це збільшує товарообіг і створює враження, що справи учасників угоди йдуть краще, ніж насправді.

Запозичення з виручки від продажів наступного періоду: щоб збільшити продажі і прибуток, товари, наприклад, килими, відзначають як продані, відразу після надходження замовлення.

Позабалансові види діяльності: компанії використовують спеціальні юридичні особи та інші прийоми, наприклад оренду, щоб вивести свої активи і зобов’язання за баланс.

 


Щоб перевірити співробітників на виявлену «творчість в бухгалтерському обліку» власники звертаються до незалежних експертів – аудиторських фірм. Після проведення аудиту відразу вилазять всі способи махінацій, помилок і недоліків.

В сприятливі економічні часи інвестори і власники стають менш пильними, тому бухгалтерам і директорам легше маніпулювати цифрами.

БУДЬТЕ ПИЛЬНІ!

Дана стаття була складена на основі: «Фінансовий менеджмент та управлінський облік для керівників та бізнесменів», Пітер Етрілл, Едді Маклейн. 2012 р.


 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як обрати кращу аудиторську фірму: покрокове керівництво

Чим відрізняється фінансова звітність від управлінської?

Успіх – це набір правильних звичок!

 

“Аудит-Інвест” БУДЕ КОРИСНИЙ ВАМ У ПРОВЕДЕННІ:

✔ податкового аудиту

✔ ініціативного аудиту

✔ обов’язкового аудиту

✔ огляду фінансової звітності

✔ Due Diligence

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber