Вважаєте, що частина грошей з бюджету у Вас йде на вітер? Ми розповімо Вам, що роблять успішні сучасні компанії для здійснення контролю над бюджетами.
Як зробити бюджетний контроль ефективним?
УСПІШНІ ТОП-МЕНЕДЖЕРИ ПРОВІДНИХ СВІТОВИХ КОМПАНІЙ ВИМАГАЮТЬ:
1. Серйозного ставлення до системи бюджетування з боку керівників усіх рівнів. Наприклад, керівники вищої ланки повинні показати керівникам нижньої ланки, що вони уважно вивчають місячні звіти про відхилення і приймають на їх основі певні управлінські рішення.
2. Чіткого розмежування сфер відповідальності керівників. Це необхідно, щоб було ясно, хто відповідає за ділянку, на якому деякі показники вийшли з-під контролю;
3. Обгрунтування цільових показників бюджету, які повинні бути напруженими, але цілком досяжними. Постановка недосяжних цілей дає демотивувальний ефект. Можна залучати керівників до розробки власних завдань. Вважається, що це посилює їх мотивацію і підвищує інтерес;
4. Злагодженої системи збору, аналізу та подання інформації, яка визначає відхилення фактичних показників від бюджетних. Така система повинна бути невід’ємною частиною існуючої в компанії бухгалтерської інформаційної системи, щоб необхідна звітність автоматично складалася щомісяця.
5. Створення звітів, які орієнтовані на конкретних керівників, а не на загальне користування. Це позбавляє керівників від необхідності переглядати стоси паперів в пошуках того, що стосується саме їх.
6. Звітних періодів невеликої тривалості(звичайно не перевищують одного місяця). Це дозволяє оперативно виявляти і усувати намітилися проблеми;
7. Своєчасності надання звітів про відхилення. Звіти складаються і поширюються незабаром після закінчення відповідного звітного періоду. Якщо керівник тільки в кінці червня дізнається, що бюджет на травень не виконано, то досить імовірно, що не виконано і бюджет на червень. В ідеалі звітність про роботу в травні керівники повинні отримувати на початку червня.
8. Прийняття відповідних заходів, якщо виявилося, що то щось вийшло з-під контролю. Тільки підготовка звітності положення не виправить. Керівники повинні вживати відповідних заходів, що виключають можливість повторення в майбутньому тих несприятливих відхилень, про які дізналися зі звітності.
ПІДСУМОК:
Ефективний бюджетний контроль вимагає створення систем і процедур, що забезпечують чітке розмежування сфер відповідальності керівників, своєчасну регулярну підготовку релевантної звітності про відхилення і постійна увага керівників вищої ланки до цієї проблеми.
Потрібна допомога в складанні бюджетів та контролі за їх ефективністю? Дізнайтеся чим «Аудит-Інвест» може бути Вам корисний!