Про тенденції судової практики з трансфертного ціноутворення

Судова практика в ТЦУ: від договору до контрольованої операції

Підготовлено:

Бакум Галина, юрист-консультант

 

Про тенденції судової практики по ТЦО або навіщо про них знати в момент визначення контрольованих операцій у компанії

Судова практика з питань ТЦО багато в чому схожа з судовою практикою з податкових спорів в цілому. Серед основних напрямків, за якими формується судова практика по ТЦО, суперечки по суті, застосування переліків низькоподаткових юрисдикцій, операції через комісіонера, необхідність подачі звітів, оскарження незаконних дій, бездіяльності податкових органів.

 

Розподіливши суперечки на категорії за формою та сутністю, можна виділити наступні особливості:

 • спори за формою виявляють фіскальний інтерес. Стійка практика, що будь-які сумніви при застосуванні законодавства трактуються на користь платника податків, не сформувалася;
 • спори по суті – який би не був спір, основні аргументи стосуються реальності операцій, ділової мети і економічної обгрунтованості. Саме в цьому простежується схожість судової практики по ТЦО з судовою практикою по безтоварних (нереальним) операцій. Тому показники про місце здійснення діяльності, наявності приміщень, ресурсів, в тому числі трудових, для її здійснення мають першочергове значення. Принцип превалювання суті над формою стає одним з основних критеріїв.

Результати аналізу судової практики з ТЦУ дозволяють узагальнити її тенденції і зробити кілька висновків. Такі висновки будуть корисні саме на стадії, коли платник податків тільки дізнався про наявність у нього контрольованих операцій або приймає рішення про підготовку документації з ТЦУ.

 

1. Тема під прицілом

Приклади судових суперечок фокусують увагу, які теми є актуальними перевіряючим і які питання будуть привертати особливу увагу під час перевірок. У них можна побачити орієнтири, що варто посилити в позиції платника податків, якщо у нього є схожі операції.

Тому, якщо в діяльності компанії є ситуації, схожі з з'явилася судової практики з ТЦУ, то їх аналізу, обгрунтування і застосування слід приділити особливу увагу.

 

2. Сумніви, як орієнтири для обгрунтування позиції

Особливості з питань ТЦУ в діяльності вашої компанії викликали сумніви, як при перевірці вони будуть розцінені контролюючими органами. Не відкладайте на потім і обов'язково систематизуйте їх причини.

Сумніви – це підказка, в чому слід посилити свою позицію, які акценти зробити, щоб при виникненні питань у контролюючих органів надати на них вичерпні пояснення і переконливі аргументи.

 

3. Навіщо збирати докази, якщо немає судової суперечки

Усталеної судової практики у спорах щодо ТЦУ немає. Позитивні і негативні для платників податків приклади, як правило, відрізняються, що в суперечці на користь платника податків їм було зібрано та надано більше аргументів-доказів своєї позиції.

Тому слід з'ясувати попередньо і при наявності можливості отримати додаткові довідки, роз'яснення, висновки компетентних органів і подібні підсилюють документи, тобто зібрати так звану доказову базу. Або, як мінімум, мати розуміння плану і бюджету, як отримати необхідні підтвердження.

Також слід перевірити і отримати або підготувати додаткові документи у відносинах зі своїми партнерами. Якщо є неточності в договірних відносинах, уточнити їх шляхом підписання відповідних угод або обміну необхідними листами.

Ініціативність і креативність саме в питанні формування профілактичної доказової бази матиме результат не тільки на стадії судового спору, якщо він виникне. Впевненість в своїх доводах, підтверджена документально, дозволить більш продуктивно провести переговори щодо захисту документації по ТЦО або пройти перевірку.

Виключити помилки і їх наслідки при підготовці документації по ТЦО Вам допоможе команда експертів Audit-Invest. Досвід і професіоналізм нашої команди дадуть Вам можливість грамотно приймати рішення і мислити стратегічно. Audit-Invest знає все про трансферному ціноутворенні.

 

 

Зв'яжіться з нами! І ми знайдемо для Вашої задачі правильне рішення!

Телефонуйте прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

 

ДІЗНАЙТЕСЬ ВСІ НАЙАКТУАЛЬНІШІ НОВИНИ ПЕРШИМИ!

Підписуйтесь на сторінку в Facebook ПІДПИСАТИСЯ

Ставте лайки, діліться з друзями та задавайте питання.

На YouTube-канал ПІДПИСАТИСЯ

Дізнайтеся першим!
Підпишіться на розсилку і отримуйте
тільки найкориснішу інформацію для вашого бізнесу!
Підписатися

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber