Обов’язковий аудит за 2020 рік. Відповіді на актуальні питання.

Підготовлено:

Анна Серебрянська, Департамент аудиту, МСФЗ та консалтингу ТОВ АФ «Аудит-Інвест»

 

Пора відпусток минула, наближається кінець року і саме зараз необхідно замислитись про проведення обов’язкового аудиту за 2020 рік.

Починаючи з 2018 року  керівники підприємств кожен раз задаються одними і тими ж питаннями:

«Чи обов’язковий аудит саме для нашої Компанії?»

«Чи варто його взагалі проводити або вигідніше заплатити штраф?»

«Хто перевірить, чи опублікована наша фінансова звітність?»

«В які строки найкраще звернутися до Аудиторської компанії для аудиту?»

Закони, прийняті в Україні у 2020 році, викликали нову хвилю питань щодо обов’язкового аудиту, тому ми вирішили нагадати Вам загальні правила його проведення у форматі питання-відповідь.

 

Які підприємства та в які строки згідно з чинним законодавством зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом?

Відповідно до Закону України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон про бухоблік), у редакції, чинній на дату підготовки публікації, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом зобов’язані наступні категорії підприємств:

  • Підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузяхне пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом;
  • Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом;
  • Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств – не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом.

Щоб визначити категорію, до якої відноситься підприємство, необхідно проаналізувати критерії, наведені у Законі про бухоблік, та відповідати щонайменше двом із наведених у одній категорії на дату складання річної фінансової звітності.

 

Критерії Мікро Малі Середні Великі
Балансова вартість активів до 350 тис.євро від 350 тис.євро до 4 млн.євро від 4 млн. євро до 20 млн.євро понад 20 млн.євро
Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) до 700 тис.євро від 700 тис.євро до 8 млн.євро від 8 млн.євро до 40 млн.євро понад 40 млн.євро
Середня кількість працівників до 10 осіб від 10 до 50 осіб від 50 до 250 осіб понад 250 осіб

 

Для визначення відповідності критеріям, встановленим у євро, застосовується офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів Національного банку, що встановлювалися для євро протягом відповідного року (https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerate-chart).

 

Офіційний курс гривні щодо євро (середній за період) 2017 рік 2018 рік 2019 рік
100 євро 3000,415756 3214,291463 2895,184691

 

Якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств. Тобто, щоб змінити категорію, підприємство повинно відповідати новим критеріям два роки поспіль.

 

Наприклад,

 

Період

Відповідність критеріям за показниками річної ФЗ Категорія підприємства для звітування Вимоги до обов’язкового аудиту
Фін звітність за 2017 рік Мале Категорія «малі» Відсутні
Фін звітність за 2018 рік Середнє Категорія «малі» Відсутні
Фін звітність за 2019 рік Середнє Категорія «малі» Відсутні
Фін звітність за 2020 рік Середнє  або Мале Категорія «середні» Є вимоги до аудиту

 

Підприємство відповідає одразу трьом категоріям, що робити?

Іноді трапляється так, що підприємство відповідає одразу трьом категоріям підприємств, наведених у Законі про бухоблік.

Наприклад, за параметром «середня кількість працівників» підприємство може відноситись до категорії «велике», за параметром «чистий дохід» – до категорії «середнє», за параметром «балансова вартість активів» – до категорії «мале».

У таких випадках рекомендуємо звернутись до Інформаційного повідомлення Мінфіну від 11.12.2018 р., у якому наведено приклади визначення категорії підприємства у разі потрапляння його до різних категорій (https://mof.gov.ua/uk/zagalni-roz_jasnennja).

 

Підприємство збиткове. Чи є обов’язок проводити аудит фінансової звітності?

Вимоги щодо оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом встановлені для підприємств певних категорій.

Тому задекларовані збитки не впливають на обов’язок проводити аудит та не звільняють підприємство від наслідків у разі порушення відповідних вимог Закону про бухоблік.

 

Штрафи за непроведення обов’язкового аудиту. Чи є такі?

Статтею 163^16 КУАП передбачені штрафні санкції за несвоєчасне оприлюднення проаудованої фінансової звітності у розмірі від :

  • 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 000 до 34 000 грн. за перше порушення;
  • 2 000 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 34 000 до 51 000 грн. за повторне порушення;

Сплата штрафу не звільняє підприємство від обов’язку проведення аудиту.

 

Аудиторський звіт як складова податкової звітності?

Прийнятий 16.01.2020 р. Закон України  №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» вносить зміни до п.46.2 ст. 46 ПКУ, які надають обов’язковому аудиту податкове значення. Так, за підсумками 2020 року платники податку на прибуток, які відповідно до Закону про бухоблік зобов’язані проводити аудит, разом з податковою декларацією повинні надавати річну фінансову звітність в ДПС з аудиторським звітом. Нагадуємо, що фінансова звітність є додатком до податкової декларації з податку на прибуток та становить її невід’ємну частину. Тому декларація з податку на прибуток без аудиторського звіту може вважатися фіскальними органами «складеною з порушення вимог» або взагалі «не поданою».

Окремо звертаємо увагу, що згідно із оновленим пп. 39.4.6 п. 39.4 ст. 39 ПКУ підприємства, які готують документацію з трансфертного ціноутворення для подання в контролюючі органи, повинні доповнити її копією аудиторського висновку щодо бухгалтерської (фінансової) звітності платника податків за звітний період (звітні періоди), за які подається документація з трансфертного ціноутворення (якщо його наявність є обов’язковою для платника податків).

Вплив COVID-19 на терміни аудиту за 2019 рік.

У зв’язку з епідеміологічною ситуацією, 30.03.2020р. Верховна Рада України ухвалила Закон №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», який вносить зміни до розділу V “Прикінцеві положення” Закону про бухоблік та подовжує строки оприлюднення фінансової звітності,  у тому числі консолідованої, разом з аудиторським висновком за 2019 рік.

Проаудована фінансова звітність повинна бути оприлюднена протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем завершення карантину, але не пізніше 31 грудня 2020 року, а для підприємств, які є емітентами цінних паперів протягом строку, встановленого пунктом 7 розділу VII «Прикінцеві положення» ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок», але не пізніше 31 грудня 2020 року.

На сьогодні Уряд України подовжив адаптивний карантин до 31.10.2020 року.

 

Наші рекомендації

Ми рекомендуємо не відкладати підписання договору на проведення аудиту, адже процедури узгодження та планування перевірки займають певний час. Подбайте про це заздалегідь, щоб скласти фінансову звітність за 2020 рік з урахуванням рекомендацій кваліфікованих аудиторів, які проведуть аудит з користю для вашого підприємства, адже фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток відповідно до норм ПКУ.

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

Будь в курсе первым!
Подпишитесь на рассылку и получайте
только самую полезную информацию для Вашего бизнеса!
Подписаться
Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

КиївДніпроКам'янське
Написать в
Viber