Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній – 5 кроків до подання

Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній – 5 кроків до подання

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Підготовлено:

Ангеліна Кравцова, консультант Департаменту трансфертного ціноутворення

 

Наказом Міністерства Фінансів України за № 839 від 31.12.2020 р затверджено форму Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та Порядок складання Повідомлення. Наказ набрав чинності в день опублікування — 19 березня 2021 року.

 

Крок 1. Визначаємо, хто повинен подавати Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній? 

Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПКУ повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (надалі — МГК) зобов’язані подавати ті платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції.

Повідомлення необхідно подати до 01 жовтня 2021 року за 2020 рік.

 

Крок 2. Визначення приналежності до МГК

Перш ніж подати Повідомлення, платнику податків необхідно визначитись, чи належить він до МГК.

В цьому допоможуть відповідні визначення, наведені в ПКУ, та запит до материнської компанії щодо отримання повної структури групи.

Міжнародна група компаній — дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю. При цьому, згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності обов’язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності такої МГК або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.

Материнська компанія МГК — юридична особа, яка входить до складу міжнародної групи компаній та одночасно відповідає таким вимогам:

 • безпосередньо чи опосередковано володіє корпоративними правами інших компаній в частці достатній для включення фінансової звітності таких компаній до консолідованої фінансової звітності такої юридичної особи;

фінансова звітність такої юридичної особи не підлягає включенню до консолідованої звітності жодної іншої юридичної особи у складі міжнародної групи згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності.

Крок 3. Подання запиту до материнської компанії

Платнику податків необхідно зробити запит до материнської компанії щодо отримання інформації про сукупний консолідований дохід МГК зі фінансовий рік, що передує звітному (2019 рік), та з’ясувати, чи є контроль над платником податків від материнської компанії та в чому від полягає.

Постає наступне питання — що робити компаніям, якщо консолідована фінансова звітність не готується? Чи означає це, що МГК для цілей ст.39 ПКУ не існує? Відповідно до ПКУ однією з вимог визнання компаній міжнародною групою є наступна:

«…підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі».

Таким чином, Міжнародною групою компаній визнається група компаній, що має у своїй структурі материнську (холдингову) компанію і принаймні 1 компанію-нерезидента, або, якщо компанією володіє нерезидент на більш ніж 25%, то така компанія вже є складовою МГК, навіть якщо консолідована фінансова звітність не готується.

 

Крок 4. Узгодження інформації про МГК

Якщо Повідомлення будуть подавати різні платники податків, які є учасниками однієї Міжнародної групи компаній, таким платникам податків необхідно вказувати в Повідомленнях одну і ту саму материнську компанію МГК. Рекомендуємо узгодити інформацію щодо МГК та материнської компанії з іншими компаніями, що належать до групи компаній та будуть подавати Повідомлення. 

 

Крок 5. На що звернути увагу при заповненні

Відповідно до п.п. 39.4.2.2. п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПКУ Повідомлення про участь у МГК має містити наступну інформацію:

а) дані щодо материнської компанії міжнародної групи компаній (…);

б) дані щодо юридичної особи, яка є уповноваженим учасником міжнародної групи компаній на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній (…);

в) дату, яка є останнім днем фінансового року, за який готується консолідована фінансова звітність міжнародної групи компаній (…);

г) інформацію щодо розміру сукупного консолідованого доходу міжнародної групи за фінансовий рік, що передує звітному, розрахованого згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія групи.

Важливо, за надання недостовірної інформації у Повідомленні або неподання Повідомлення взагалі застосовується штраф у розмірі 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи (станом на 01.01.2021 – 113 500 грн. 

Повідомлення містить графи (елементи), які є обов’язковими, необов’язковими, або заповнення яких може бути обов’язковим за певних умов.

Отже, з метою уникнення штрафних санкцій, Повідомлення про участь у МГК слід подавати усім платникам податків, що здійснюють контрольовані операції та подають Звіт про контрольовані операції, не залежно від того, чи належать такі платники податків до МГК. При цьому компанії, що входять до міжнародних груп компаній, але не мають контрольованих операцій у звітному 2020 році та не подаватимуть Звіт про контрольовані операції, Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подавати не повинні.

Стосовно платників податків, які не є учасниками групи компаній, у графі 6 Повідомлення передбачений код «UNC102». Проставлення зазначеного коду означає, що  платник податків, який здійснив операції, що визнаються контрольованими відповідно до вимог пункту 39.2 статті 39 ПКУ, не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у підпункті 14.1.113-3 пункту 14.1.113 статті 14 ПКУ. У разі зазначення коду «UNC102» графи 7.1-11 та розділи I, II основної частини Повідомлення не заповнюються, а у графі 12, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення «учасник міжнародної групи компаній». 

Якщо платник податків, все ж, належить до МГК, але консолідована звітність такої МГК не готується, про це платник податків повідомляє шляхом проставляння коду «UNC202» у графі 9. При цьому у графі 8 має бути зазначена дата закінчення фінансового року відповідно до внутрішніх положень материнської компанії МГК, а графа 10, що передбачає проставляння інформації про сукупний консолідований дохід МГК за фінансовий рік, що передує звітному, — не заповнюється.

 

 

Залишились питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

Узнай первым!
Подпишитесь на рассылку и получайте
только самую полезную информацию для вашего бизнеса!
Подписаться

  Оставьте свои данные и мы свяжемся с вами в течение 5 минут

   Оставьте свои данные и мы свяжемся с вами в ближайшее время

   КиевДнепрКаменское
   Написать в
   Viber