Позапланові перевірки по пп.78.1.8 ПКУ

Підготовлено:

Наталя Лещенко, Бухгалтер вищої категорії, провідний спеціаліст по веденню та контролю бухгалтерського і податкового обліку

 

На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою призупинення поширення на території України коронавирусной інфекції (COVID-19) нормами ст.52-2 встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, крім документальних позапланових перевірок на підставах, визначених пп.78.1.7 і 78.1.8 ПКУ.

Таким чином, під час карантину можуть проводитися позапланові перевірки, пов’язані з питаннями відшкодування ПДВ і заявою платником податків від’ємного значення ПДВ, яке становить більше 100,0 тисяч.

Пп.78.1.8 встановлено, що така документальна позапланова перевірка проводиться, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ, при наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПКУ, І / або з від’ємним значенням з ПДВ, що становить більше 100 тис. гривень. Така перевірка проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та / або від’ємного значення з ПДВ, що становить більше 100 тис.гривень.Згідно вимог п. 200.11 ПКУ контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, наступних за граничним терміном подання податкової декларації провести документальну перевірку платника податку, передбаченого підпунктом 78.1.8 ПКУ. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки. Для цілей визначення тривалості і порядку проведення перевірок всі платники податків розділені на три категорії: великі, суб’єкти малого підприємництва та інші (так звані середні). Тривалість виїзних перевірок залежить від того, до якої категорії віднесено платник податків.

 

Платники податків   Тривалість проведення виїзної перевірки                       (п.82.2 ПКУ)   Термін продовження виїзної перевірки (п.82.2 ПКУ)   Призупинення перевірки (п.82.4 ПКУ)
             
Bеликі 15 робочих днів 10 робочих днів 30 робочих днів
Середні 10 робочих днів 5 робочих днів не передбачено
Суб’єкти малого підприємництва 5 робочих днів 2 робочих дня не передбачена

Підставою для додаткового продовження перевірки може служити надання документів менш ніж на 3 робочих дні до її закінчення.

 

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки оформляється наказом керівника контролюючого органу. Копія такого наказу повинна бути вручена платнику податків до початку проведення перевірки (відправлена ​​рекомендованим листом з повідомленням про вручення або передана через призначеного).

У направленні на проведення перевірки має бути зазначено конкретне підставу для призначення перевірки з посиланням на відповідний підпункт ст. 78 НК. Про позапланову перевірку податкові органи не зобов’язані заздалегідь попереджати. Направлення на таку перевірку і копія наказу про її призначення вручаються платнику податку безпосередньо перед початком перевірки (ст. 81 ПКУ).Є цікаве судове рішення, результатом якого була визнана протиправною позапланова перевірка, пов’язана з відшкодуванням ПДВ зі скасуванням наказу на її проведення. Підприємство послалося на те, що перевірка розпочата після закінчення терміну для проведення камеральної перевірки, тобто не виконані норми п.200.11. Посилання на рішення суду.

Наказом від 04.09.2020р. №470 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, які поширюються і на проведення перевірок, пов’язаних з пп.78.1.8. ПКУ, де прописані порядок складання наказу та направлення на перевірку, порядок ведення самої перевірки, як оформляється недопуск до перевірки, порядок відображення результатів перевірки і т.д.

Нормами пп.20.1.9 встановлено, що, в ході проведення перевірки, контролюючі органи мають право вимагати проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

При цьому Порядок №470 вказує на наступне:

протягом 24 годин після безпідставної відмови платника податків у допуску до проведення перевірки або з’ясування під час організації та проведення перевірки інших обставин для застосування адміністративного арешту майна, передбачених статтею 94 ПКУ, у тому числі відмови від проведення відповідно до вимог закону інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки) і т.д.), керівником структурного підрозділу органу ДПС, який здійснює (очолює) таку перевірку, приймаються заходи щодо підготовки та надання на розгляд керівнику органу ДПС заяви про застосування адміністративного арешту майна платника податків для прийняття ним рішення відповідно до вимог статті 94 Кодексу.

Тобто, якщо в ході перевірки податківці будуть ініціювати проведення інвентаризації або зняття залишків ТМЦ, підприємства, які будуть відмовляти в цьому наражаються на адміністративний арешт майна.

Тому, при отриманні інформації про проведення позапланової перевірки, пов’язаної з відшкодуванням ПДВ, декларуванням від’ємного ПДВ вище 100,0тис.грн., звертайте вашу увагу на основні моменти, які необхідно перевірити:

– такі перевірки проводяться тільки з питання повноти і правильності відшкодування, та / або відображення від’ємного ПДВ понад 100,0 тис. грн.;

– такі перевірки проводяться протягом 60 календарних днів після подачі декларації з ПДВ;

– якщо це запит про надання підтверджуючих документів – його зміст потрібно протестувати на відповідність вимогам Порядку №1245 ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1245-2010-п#Text) з урахуванням вимог п.73.3. ПКУ, а саме:

1) наявність підстав для направлення запиту із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік запитуваної інформації, і перелік документів, які пропонується надати;

3) друк контролюючого органу.

При недотриманні контролерами встановлених норм, що перелічені вище, відстоюйте свої інтереси.

В питаннях, пов’язаних із позаплановими перевірками стосовно відшкодування ПДВ, або відображення від’ємного значення ПДВ, наші спеціалісти завжди прийдуть до вас на допомогу.

 

Залишилися питання? Зв’яжіться з нами прямо зараз!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber