Навіщо підприємству вести Журнал реєстрації перевірок?

Підготовлено:

Галина Бакум, юрист

 

Рекомендація вести Журнал реєстрації перевірок на підприємстві не нова. Спільне та одне з перших правил при перевірках – це надати перевіряючим Журнал реєстрації перевірок та запропонувати внести запис.

Журнали реєстрації перевірок є у спеціалізованих магазинах, де їх можна придбати чи за зразком підготувати самостійно. Форма та порядок ведення таких журналів затверджені Наказом Держпідприємництва від 10.08.1998 №18 «Про затвердження форми та Порядку ведення Журналу відвідувань суб’єктів підприємницької діяльності контролюючими органами (Журнал реєстрації перевірок)»

 

Загальні правила відносно Журналу реєстрації перевірок містяться в Законі України «Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V. (далі — Закон № 877). При цьому важливо враховувати, що дія вказанного закону поширюєтсья не на усіх перевіряючих (наприклад, на органи Держпраці не поширюється).

Пунктом 12 статті 4 Закону № 887 передбачено, що перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб’єкту господарювання).

 

У статті 10 Закону № 877 серед переліку прав суб’єкта господарювання визначені наступні права:

– вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від посадових осіб органів державного нагляду (контролю) внесення в нього записів про проведення таких заходів до початку їх проведення;

– не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо вони не внесли запис про проведення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у підприємства).

 

Не зважаючи на те, що Закон № 877 на перевірки органів Держпраці не поширюється, про обов’язки їх перевіряючих вносити запис до Журналу реєстрації перевірок зазначено у профільному порядку. Це важливо врахувати з огляду на перевірки органів Держпраці, які стають дедалі частішими.

Так, у частині 4 пункту 14 Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затвердженного Постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”» (далі — Порядок № 295) вказано:

«При проведенні інспекційного відвідування, об’єкт відвідування вправі вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування у відповідний журнал перевірок об’єкту відвідування (за його наявності) перед наданням акту для підпису керівником об’єкту відвідування чи його вповноваженим представником».

Формулювання приведеного пункту Порядку № 295 не передбачає можливість не допустити перевіряючого до перевірки до внесення запису у відповідний Журнал. Проте, дозволяє підприємству зафіксувати такий візит, його учасників та інформацію про документи, що затверджують їх повноваження.

Тут варто сказати, що ведення підприємством Журналу реєстрації перевірок є правом, а не обов’язком. Проте, на практиці запис в такому Журналі дисциплінує тих, хто прийшов на перевірку та дозволяє дізнатись та задокументувати, хто прийшов, із якого органу та навіщо. Іноді перевіряючі самостійно утючнюють, чи є у суб’єкта господарювання такий Журнал, щоб внести туди відповідний запис.

 

Якщо у вас виникнуть уточнюючі питання не тільки про застосування Журналу реєстрації перевірок чи його зразок, а й про те, як вести себе при перевірках та завчасно підготуватись до них, фахівці нашої компанії готові вам дати розширений коментар з цих питань.

 

 

Залишились питання?

Зв’яжіться з нами прямо зараз та отримайте консультацію юриста!

097 338 12 88, 050 340 11 17

af@audit-invest.com.ua

 

Be the first to know!
Subscribe to the newsletter and receive
only the most useful information for your business!
Subscribe

  Залиште свої дані, ми передзвонимо Вам протягом 5 хвилин!

   Залиште свої дані, ми зв'жемся з вами найближчим часом

   КиївДніпроКам'янське
   Написать в
   Viber